MS

POPULAR COURSES

CENTER ACHIEVEMENTS

Here you can review some statistics about our Education Center

94532
Foreign followers
11223
Classes complete
282673
Students enrolled
37
Certified teachers

RECENT POSTS

10
Eyl
Japonya’da Yazının Yolu: Shodō

Bu yazıdaki durağımız: Japonya. Japonca yazılardaki estetik görüntü sizin de dikkatinizi çekmiş miydi? İngiltere, Türkiye, Amerika gibi Latin alfabesi kullanan birçok ülkede bir romanın sayfalarına baktığınızı düşünün. Yazılanları anlasanız da anlamasınız da yazı tipi ve yazma stili Türkçeye benzediği için görünüş itibariyle size çok farklı gelmeyebilir. Ama Japon alfabesi bence başlı başına bir görsel şölen.
Yazısının güzelliği bir yana Japonya’nın Shodō adında bir de kaligrafi (güzel biçimler vererek yazı yazma sanatı) stili var. Yazım ve yol kelimelerinin birleşiminden oluşan Shodō kelimesi “yazının yolu” anlamında kullanılıyor.

Yayınlayan: Blog,
Tagler: japonca, japonkültürü, japonya, kaligrafi, kultur, shodo,
26
Ağu
Hatırlamaya Genel Bir Bakış

Hatırlamak gündelik yaşantımızda sık kullandığımız kelimelerden bir tanesidir. Uzun zamandır görüşmediğimiz bir arkadaşımızla veya akrabamızla buluştuğumuzda onunla sohbet ederken paylaşacağımız şeylerin bir kısmı geçmişe dairdir. Görüşmediğiniz zaman içerisinde birbirinize neler yaptığınızdan bahsedebilirsiniz. Ya da yakın bir arkadaşınızla buluştuğunuzda onunla herhangi bir olay ya da durumu paylaşmadan evvel “geçenlerde şöyle bir şey oldu” ifadesini kullanmanız olasıdır 😊

Kendi yaşantımızda önemli olan bir doğum gününü, bir bayramı, kutlamayı, okula gittiğimiz ilk günü, çocukken geçirdiğimiz bir yaz ya da kış gününü, belki birlikte yaşadığımız belki de aynı mekânı paylaşarak yaşadığımız bir hayvanı, ayrılıklarınızı, çözülen ilişkilerinizi, çatışma içeren bir iletişimi, acı-korku-üzüntü-öfke gibi duygularla anımsadığınız bir deneyimi, başarı veya başarısızlık olarak adlandırdığınız deneyimlerinizi isteyerek veya istemsizce hatırlamamız mümkündür.

Yayınlayan: Blog,
Tagler: anı, hafıza, hatırlama,
10
Ağu
Hosftede Kültür Boyutları

Kültürleri neye göre sınıflandırdığımızı hiç düşünmüş müydünüz? Bir ülkeden bahsederken “kültürü farklı” derken bu farkı nasıl belirliyoruz? Bu sınıflandırma için ortaya atılan kültürel boyutlar kuramı Hollandalı sosyal psikolog Geert Hosftede tarafından bulunmuştur. Ona göre kültürel boyut tanım olarak, kültürün diğer kültürlerde ölçülebilen yönüdür.

Bu kuram, bütün kültürlerin ülke bazında karşılaştırılabileceği 6 temel boyut olduğunu ileri sürmektedir. Hofstede’ye göre bütün ülkeler her bir boyutta belli bir konumda yer almaktadır.

Yayınlayan: Blog,
Tagler: hosftede, kultur, kültürboyutları, kültürlerarası,

YOU CAN LEARN

GET THE COACHING TRAINING
BY ADAM JONES FOR FREE

It`s limited seating! Hurry up

blank
Videoyu oynat